Grzybica pochwy (kandydoza, grzybicze zapalenie pochwy)

Wywoływana jest najczęściej przez rodzaj Candida. Infekcje pochwy mogą się pojawić m.in.:

  • podczas używania wspólnych ręczników,
  • podczas kontaktów seksualnych.

U mężczyzn zakażenie przebiega bezobjawowo, natomiast u kobiet zakażenie grzybicze manifestuje się:

  • uporczywym świądem,
  • podrażnieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem pochwy i sromu,
  • bolesnymi stosunkami płciowymi
  • dyzurią,
  • a także obecnością serowatych upławów.
  Fizjologia – zdrowa kobieta Bakteryjne zakażenie pochwy Grzybica pochwy Rzęsistkowica
Wydzielina umiarkowana, biała lub przeźroczysta, kłaczkowata, lepka umiarkowana do obfitej, szara, mleczna, jednorodna, wodnista skąpa do umiarkowanej, biaława o różnych odcieniach, grudkowa, serowata obfita, szara, żółtozielona, jednorodna, pienista lub kremowa
pH 3,6 – 4,5 powyżej 4,5 3,6 – 4,5 powyżej 4,5
Zapach nieobecny rybia woń nieobecny nieprzyjemna woń
Objawy miejscowe dobrostan upławy, bez świądu i pieczenia upławy, świąd, przekrwienie pochwy upławy, świąd, dyzuria
Przenoszenie drogą płciową nie dotyczy nie tak tak
Typowe komórki brak komórki jeżowate, clue cells strzępki komórek drożdży urzęsione pierwotniaki

 

Warto zaznaczyć, że żaden z tych objawów nie jest objawem charakterystycznym dla grzybiczego zapalenia pochwy.

Do potwierdzenia rozpoznania należy wykonać mikroskopowe badanie rozmazu wydzieliny pochwowej potwierdzające obecność drożdżaków, grzybni lub nibystrzępków. W przebiegu grzybicy pochwy nie obserwuje się zmian wartości pH, odczyn pochwy jest prawidłowy (poniżej 4,5). Dodatni wynik posiewu w kierunku Candida a brak objawów klinicznych nie jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia, ponieważ Candida albicans jest obecny w pochwie u co piątej kobiety w wieku rozrodczym.

Na rycinie poniżej przedstawiono wymaz bezpośredni z pochwy – widoczne są liczne pałeczki Gram – ujemne oraz komórki grzybów.

Ze względu na częste nawroty tej przypadłości zalecane jest wykonanie badania wrażliwości grzybów na różne preparaty. Dzięki temu badaniu (mikogram) znacząco wzrasta skuteczność leczenia. Niektóre stany, takie jak:

  • niewyrównana cukrzyca,
  • antykoncepcja,
  • ciąża

są czynnikami predysponującymi do rozwoju grzybicy. W przypadku zakażenia wspomnianymi grzybami należy pamiętać o konieczności leczenia obu partnerów jednocześnie.

Postępowanie przy grzybiczym zapaleniu pochwy

Lekami z wyboru w leczeniu kandydozy pochwy są dopochwowo podawane: nystatyna lub leki z grupy azoli. Terapia tymi lekami występującymi w postaci dopochwowych tabletek, globulek, żeli czy kremów trwa z reguły od 3-14 dni. Możliwa jest jednorazowa terapia lekiem podanym w wysokiej dawce. Dodatkowo zaleca się stosowane zewnętrznie maści lub żele. W przypadku infekcji o nawracającym charakterze lub o szczególnym nasileniu stosowane są leki przeciwgrzybicze podawane doustnie.

Wspomagająco w przebiegu infekcji grzybiczych należy również uzupełnić ekosystem pochwy o wybrane bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus. Postępujemy w sposób analogiczny jak w przypadku BV. Ważne jest aby stosowany probiotyk zawierał te bakterie z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie są izolowane z populacji kobiet w Polsce. Jedynym takim produktem na rynku jest właśnie prOVag®. prOVag® jest produkowany przez polską firmę biotechnologiczną specjalizującą się w tworzeniu innowacyjnych probiotyków, nie jest więc produktem sprowadzonym z innych krajów i jedynie dystrybuowanym w Polsce.