Problemy intymne – wynik błędnej higieny

Jeśli po kąpieli czujesz szczypanie lub suchość w okolicach intymnych, a wydzielina z dróg rodnych ma nietypowy odcień lub przykry zapach, rozważ zmianę nawyków higienicznych. Właściwa pielęgnacja delikatnych partii ciała pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych objawów i odzyskać komfort oraz optymalną ochronę przed zakażeniami układu moczowo-płciowego.

Higiena intymna – co robisz nie tak?

Często zdarza się, że dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego mają swój początek w pozornie błahych błędach higienicznych, które – powtarzane codziennie – powodują stopniowe osłabienie mechanizmów obronnych pochwy. Dlatego też jeżeli zauważyłaś u siebie niepokojące symptomy zakażenia, przeanalizuj dokładnie swoje nawyki myjące:

  • Czy podmywasz się dwa razy dziennie (rano i wieczorem)? Pamiętaj, że częstsze mycie okolic intymnych może przyczyniać się do przesuszenia dróg rodnych, a rzadsze sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii w pochwie, dlatego zachowanie umiaru w kwestii mycia leży w twoim interesie. Wyjątek od tej reguły rób w trakcie miesiączki – podczas krwawienia zwiększona troska o czystość okolic intymnych jest bardzo ważna!
  • Preferujesz szybki prysznic czy kąpiel w wannie? W okresie jesienno-zimowym kąpiel w wannie pełnej gorącej wody to sama przyjemność, ale długotrwała styczność z pachnącymi płynami do kąpieli to dla twoich okolic intymnych czas próby.  Składniki kosmetyków nie tylko podrażniają wrażliwą śluzówkę pochwy, ale także przesuszają ją i mogą zaburzać prawidłowe pH dróg rodnych. Korzystniejsze dla zdrowia intymnego jest umycie okolic narządów płciowych pod bieżącą wodą.
  • Czy regularnie nosisz wkładki do bielizny? Korzystanie z nich to dobry pomysł na przykład podczas dni płodnych, gdy ilość wydzieliny jest większa niż zwykle, przez co istnieje ryzyko gromadzenia się wilgoci na bieliźnie. Noszenie wkładek każdego dnia nie jest jednak wskazane, zwłaszcza gdy są one powleczone substancjami zapachowymi, które mają pomóc kobiecie zachować uczucie świeżości – większość wkładek nie przepuszcza powietrza, a dodatek „perfum” może działać drażniąco na delikatne sfery intymne.
  • Czy pojawienie się przykrych objawów (swędzenie, pieczenie pochwy) mobilizuje cię do wzmożenia troski o czystość? Jeśli próbujesz zwalczyć uciążliwe dolegliwości intymne poprzez dokładniejsze mycie lub irygacje pochwy, uświadom sobie, że oprócz szkodliwych bakterii wypłukujesz także dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego – bakterie, które dbają o twoje zdrowie i hamują namnażanie się patogenów w drogach rodnych.
  • Czy zdarza ci się podmyć zwykłym mydłem lub płynem do kąpieli? Pachnąca kostka ma zasadowy odczyn, który kłóci się z kwaśnym pH pochwy, a pieniący się preparat o subtelnym zapachu może mieć w swoim składzie kilka-kilkanaście substancji drażniących. Bezpieczną opcją dla agresywnie działających kosmetyków będzie łagodny, hipoalergiczny produkt, który oczyści okolice intymne i jednocześnie zapewni im właściwą pielęgnację oraz ochronę przed patogenami.

Postaw na dobre nawyki!

Nie czekaj aż dyskomfort intymny da ci się we znaki, już dziś pożegnaj błędy higieniczne, które zwiększały twoją podatność na infekcje pochwy. Zacznij od zmiany płynu myjącego na bezpieczną, delikatną dla okolic intymnych emulsję prOVag®, która działa kompleksowo: łagodnie myje, chroni,  nawilżawspomaga regenerację śluzówki i pomaga zniwelować podrażnienia intymne. W składzie hipoalergicznej emulsji prOVag® znajdują się metabolity bakterii Lactobacillus, które zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje i tym samym pomagają ochronić drogi rodne przed zakażeniami.

Następnie ogranicz częstotliwość kąpieli w wannie na rzecz szybkiego mycia pod prysznicem – w ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia podrażnień i suchości pochwy na skutek kontaktu z gorącą wodą i kosmetykami pełnymi chemicznych dodatków. Pamiętaj także o rozsądnym korzystaniu z nieperfumowanych (!) wkładek i nie próbuj maskować upławów zapachowymi wkładkami do bielizny lub odświeżającymi dezodorantami intymnymi (nietypowe objawy konsultuj z lekarzem ginekologiem!). Jeśli ryzyko infekcji wzrasta np. podróż, pójście na saunę, basen warto zastosować ochronny żel z metabolitami bakterii, który zakwasi okolice intymne oraz zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jeśli czujesz pierwsze objawy infekcji zastosuj sprawdzone probiotyki dopochwowe np. inVag-najskuteczniejszy probiotyk w ocenie ginekologów.

Bakterie i grzyby bytujące w drogach rodnych tylko czekają na okazję do namnażania się, dlatego codzienna higiena intymna powinna nie tylko delikatnie myć ale i wzmacniać mechanizmy ochronne okolic intymnych.